Pięć pomysłów na...piwny kalendarz adwentowy

Pięć pomysłów na…piwny kalendarz adwentowy

Święta już tuż, tuż, przypominają o tym już nie tylko reklamy w telewizji i dekoracje w galeriach handlowych, ale i kalendarz. Dziś bowiem zaczyna się adwent, a jutro pierwszy dzień mojego ulubionego miesiąca- grudnia. W związku z tym czas wrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Pamiętacie kalendarze adwentowe? Ta radość i wzmagające się oczekiwanie, gdy można było wyciągnąć z okienka z odpowiednią datą czekoladkę i ją skonsumować. Nie musimy się tego pozbawiać nawet gdy jesteśmy dorośli. Wystarczy trochę kartonu, papieru i kapsli, by stworzyć kreatywne kalendarze piwne, dla prawdziwych piwnych maniaków. Oczywiście, bodajże browar Witnica ma w ofercie gotowy karton adwentowy, ale zapewniam, że radość tworzenia(zwłaszcza dla kogoś ulubionego!) jest warta poświęcenia swojego czasu!

Kalendarz adwentowy zawiera zwyczajowo po jednym elemencie na każdy dzień, aż do samej Wigilii. Nie ukrywam, że nie pijam piwa codziennie więc można śmiało pokusić się o zastąpienie w kilku dniach piwa jakimś ulubionym cukierkiem, relaksującą czynnością do wykonania itp. Na pewno wątroba Wam za to podziękuje. 😉 Wszystkie propozycje są łatwe i dość tanie w wykonaniu. Oczywiście najdroższe będzie zawsze piwo. Zachęcam do tworzenia i zabawy!

 

1. Świąteczna skrzynia

Co będzie potrzebne:

– skrzynka po cytrusach(można otrzymać ją gratis w większości sklepów gdzie w ofercie są owoce i warzywa), rolka białej bibuły, arkusz papieru do pakowania paczek, klej, nożyczki, biała kartka, marker, opcjonalnie lampki choinkowe i inne ozdoby

Jak to zrobić:

Z papieru do pakowania wycinamy prostokąty większe niż rozmiar A4. W każdy zawijamy butelkę sklejając uprzednio boki. Na białej kartce wypisujemy numerki z przedziału od 1 do 24 i przyklejamy do każdej butelki. Warto zajrzeć w kalendarz i przeznaczać dni wolne na degustację, lub dostosować plan tygodnia do możliwości spożywania piwa(oczywiście jeżeli nie chcemy pić piwa codziennie) Skrzynkę wykładamy bibułą, dekorujemy lampkami choinkowymi itp. Wkładamy butelki do środka.

DSC_0984DSC_0973

2. Transporter z okienkami

Co będzie potrzebne:

– arkusz niezbyt sztywnego papieru- ułatwi to wyjmowanie butelki bez niszczenia innych pól, marker, taśma klejąca lub sznurek, transporter na piwo, linijka, różne ozdoby do przyklejenia

Jak zrobić?

Pracę zaczynamy od zmierzenia transportera i narysowania kwadratowych pól, o wymiarach takich jak komora na jedno piwo. Należy w tym celu zmierzyć linijką otwory i sam transporter. Wszystkie transportery jakie mam mają 20 otworów. Można więc pominąć niektóre dni i losowo wybrać inne. Jeśli jednak koniecznie chcecie mieć 24 pola można po prostu na ostatnie dni skorzystać z kolejnej metody losowania. Pola numerujemy i ozdabiamy w dowolny sposób. Nakładamy na transporter i sklejamy boki papieru. Dobrze jest poprosić kogoś o pomoc, żeby okienka były na wysokości otworów. Nadmiar papieru obcinamy i związujemy sznurkiem lub wstążeczką. Aby wyciągnąć piwo wystarczy w danym okienku zrobić nożem lub nożyczkami otwór i rozerwać.

DSC_1011

 

DSC_1015

Pod numerem 6 tradycyjnie powinien się znajdować w tym roku Cieszyński Dubbel, więc pole może pozostać puste. U mnie wyłoniło się piwo domowe;)

 

3. Słoik ze stylami

Co będzie potrzebne?

– ładny słoik, różnokolorowe kapsle. tasiemki do przyozdobienia, marker, ozdobna świeca

Jak zrobić?

Na wybranych kapslach napisz dla odmiany tylko nazwy stylów. Jeśli nazwa się nie zmieści to oznaczaj je skrótami i na ozdobnej kartce stwórz legendę do skrótów lub symboli. Kapsle wsyp do słoika, ozdób go tasiemką i ustaw w jakiejś ładnej kompozycji z np. świecznikiem, małym iglakiem w ozdobnej doniczce itp. Losuj w wybrane dni po jednym kapslu. Opcja ta ma dużą zaletę- możesz wybrać style, które najbardziej lubisz lub przekonać kogoś do wypicia czegoś nowego.

DSC_1027 DSC_1031

 

4. Butelkowy zagajnik

Co będzie potrzebne?

Bibuła w wybranych kolorach, blok techniczny, nożyczki, sznurek, klej, kapsle, lampki choinkowe

Jak zrobić?

Na butelki nakładamy arkusze bibuły, które na górze związujemy i drapujemy tak, by powstało coś na kształt choinki. Z bloku wykonujemy stożki pod, które można schować numerek lub kapsel piwa, można wtedy zostawić piwa niechętne temperaturze pokojowej w piwnicy np. Całość układamy w kompozycję na bibule z lampkami. Każdą „choinkę” dekorujemy dniem w, którym dane piwo ma zostać wypite.

DSC_1023

 

5.Transporter z listami w butelce i piwem

 Co będzie potrzebne?

Transporter, kartki z nazwami ulubionych słodyczy i dań, papier, nożyczki, filcowe lub papierowe ozdoby świąteczne.

Jak zrobić?

To chyba najprostsza metoda wykonania kalendarza adwentowego. Do kapsli w transporterze przyklejamy powycinane kartki z datą spożycia wypisaną markerem. Część butelek może być pusta, takie ozdabiamy różnymi gadżetami, a do butelek wkładamy kartkę z przyjemnością na dany dzień. Kapsel można nałożyć lub zakapslować oryginalnie.

DSC_1043 DSC_1045